OŚWIETLENIE – NIEZBĘDNY ELEMENT W ARAŻACJI WNĘRTRZA

utworzone przez | gru 14, 2020 | Blog

Urządzając mieszkanie, nie możemy pominąć istotnego elementu, jakim jest oświetlenie. Towarzyszy nam przy codziennym funkcjonowaniu i rozmaitych czynnościach. Gra świateł i cieni potrafi stworzyć niebanalne kompozycje oraz przyczynić się do indywidualizmu każdego pomieszczenia. Dobór typu lamp, rozmieszczenie oraz funkcjonalność podkreśli wybrany wcześniej styl naszego wnętrza oraz pozwoli cieszyć się pewnym i funkcjonalnym źródłem światła.

Właściwie zaplanowane oświetlenie może optycznie powiększyć niewielkie mieszkanie i stworzyć odpowiedni klimat w zależności od jego charakteru. Do podstawowego oświetlenia należy oświetlenie sufitowe, które jednolicie doświetla całą przestrzeń. Oświetlenie sufitowe obejmuje zarówno żyrandole, plafony, a także oświetlenie wbudowane w sufit podwieszany. 

Dopełnieniem oświetlenia ogólnego mogą być inne źródła światła takie jak oświetlenie boczne, lampy stojące lub stołowe. Odpowiednio rozmieszczone świetlenie boczne może ukryć mankamenty pomieszczenia. Umieszczając je na krótkich ścianach w pomieszczeniach wąskich i długich dodatkowo poprawi proporcje wnętrza. 

Lampy stojące obok swojej funkcjonalności stanowią element aranżacji i są źródłem subtelnego, delikatnego światła nadając przy tym wyjątkowy klimat sypialni czy salonu. Oświetlenie to nie wymaga stałego montażu, co na pewno będzie miało zastosowanie u osób często zmieniających aranżację wnętrza.

Niezwykle istotną kwestią jest równomierność oświetlenia, szczególnie w miejscach, gdzie wykonujemy wiele czynności. Zawsze należy wziąć pod uwagę kilka parametrów w doborze oświetlenia, takich jak oświetlenie dzienne, minimalny poziom oświetlenia ścian i sufitów, a także oświetlenie tła. 

Oświetlenie można podzielić na główne, miejscowe i kierunkowe, z których każde spełnia inną funkcję. Oświetlenie główne ma rozproszyć światło i oświetlić ogólnie całe pomieszczenie. Z kolei oświetlenie miejscowe z powodzeniem sprawdzi się w miejscu pracy czy nauki, a także podczas przygotowywania posiłków. Kolekcja zbiorów czy witrynka może zostać oświetlona punktowo tak, aby wyeksponować konkretny zbiór czy dzieło sztuki. 

\\192.168.0.5\home\Przychodnia\dmamel\Downloads\jak-dobrac-oswietlenie-do-wnetrza_o-01.jpeg

Podczas aranżacji oświetlenia nie możemy zapomnieć o doborze właściwej barwy, która wpływa na wygląd pomieszczenia czy przedmiotów. Warto pamiętać, że zimne barwy oświetlenia powinno stosować się w miejscach pracy, skupienia, działania. Z kolei barwa ciepła doskonale sprawdzi się w miejscu odpoczynku, relaksu czy wyciszenia.

Oświetlenie ma ogromny wpływ na wygląd naszego wnętrza, jego funkcjonalność, a także nastrój mieszkańców. Warto więc starannie przemyśleć oświetlenie w każdym pomieszczeniu. 

Inne wpisy z tej kategorii

PRL – miniony trend na najwyższym designerskim poziomie

PRL – miniony trend na najwyższym designerskim poziomie

Branża wnętrzarska, podobnie jak moda, uwielbia podróże w czasie. Kiedy wydaje nam się, że było już wszystko, projektanci inspirowani minionymi dekadami, zaskakują nas nową reinterpretacją poprzedniej mody. Minione dziesięciolecia konsekwentnie przejawiają się we...

czytaj dalej
Trend wnętrzarski 2020/2021 – postaw na naturę!

Trend wnętrzarski 2020/2021 – postaw na naturę!

Sezon wnętrzarski 2020/2021 przynosi bardziej ekologiczne inicjatywy zgodne z naturą, bez szkodliwego wpływu na przyrodę. Projektanci dokładają starań, aby wykorzystać innowacyjny przemysł, do tworzenia materiałów w oparciu o recycling, a alternatywne technologie...

czytaj dalej