Trend wnętrzarski 2020/2021 – postaw na naturę!

utworzone przez | gru 14, 2020 | Blog

Sezon wnętrzarski 2020/2021 przynosi bardziej ekologiczne inicjatywy zgodne z naturą, bez szkodliwego wpływu na przyrodę. Projektanci dokładają starań, aby wykorzystać innowacyjny przemysł, do tworzenia materiałów w oparciu o recycling, a alternatywne technologie sprzyjają zrównoważonemu podejściu do natury. Wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak mech chrobotek, trawa morska czy bambus wpływa na produkcję nowoczesnych elementów w stylu Eko, a razem zestawione, z pewnością zbliżą do natury i pozwolą ją bardziej docenić. Design biofilny umacnia relacje człowieka z przyrodą, niewątpliwie poprawiając jego samopoczucie.

Jak zatem przenieść świat zewnętrzny do naszego wnętrza?

  1. Zadbaj o światło i kolory

Nieograniczony dostęp do światła słonecznego jest niezbędny w każdym wnętrzu, warto więc postawić na okna o dużych przeszkleniach. Zrezygnujmy z firan, rolet czy żaluzji, aby rozkoszować się słońcem, którego teraz jest coraz więcej. 

Kolory, które dominują we wnętrzach, również zaczerpnięte są z natury. Szmaragdy, oliwka, odcienie żółtego, granatowego i różowego zbliżają do natury, przypominając o barwach wschodzącego
i zachodzącego słońca oraz klimatycznie rozświetlonego nieba. Modne kolory 2020 to również nawiązanie do spalonej słońcem ziemi, czyli piaskowy, pomarańczowy czy odcienie ciepłego brązu. 

Nie możemy zapomnieć o zieleni, stonowanej i nieco ciemniejszej. Znajdziemy ją na obitych tapicerką meblach, natomiast blaty z zielonego kamienia wspaniale wyglądać będą z krzesłami w oliwkowym kolorze. Zieleń doskonale komponuje się z drewnem, które również w tym sezonie przybiera nieco ciemniejszy odcień. Nasze pomieszczenie warto wypełnić naturalnymi materiałami: wikliną, rattanem, rafią czy suszonymi trawami. 

  1. Postaw na żywą roślinność

Rośliny niewątpliwie mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, warto więc sukcesywnie aranżować wnętrze w oparciu o przypominającą świat przyrodę. Mech chrobotek posłuży nam do dekoracji całych połaci ścian, tworząc niezwykle efektowne ogrody wertykalne lub zielone sufity. Rośliny mają prezentować się jak najbardziej naturalnie, mogą się więc ze sobą splatać bądź tworzyć kompozycję z innymi elementami wykończenia. Rośliny zwisają z sufitu, dumnie prezentują się w efektownych donicach, a przede wszystkim wyglądają wspaniale zarówno w minimalistycznych, jak i luksusowych wnętrzach. 

Flora inspiruje projektantów, aby wnętrze przypominało domową dżunglę czy las. Tradycjonaliści mogą postawić na duże okazy egzotycznych roślin: bananowce, palmy, fikusy czy filodendrony. Ciemny kolor zieleni zapewnią nam Monstery, Zamiokulkasy, Draceny.  

Warto postawić na rośliny oczyszczające powietrze z toksyn i smogu, takie jak Skrzydłokwiat, Zielistek Sternberga, Bluszcz pospolity, Paprotka Nefrolepis oraz Sansewieria. Pozwól roślinności zadbać o Twoje zdrowie, gdzie obok pięknego wyglądu, staną się Twoimi zielonymi filtrami powietrza. 

  1. Filozofia zero waste

Warto wiedzieć, że Projektanci z całego świata tworzący ekskluzywne meble, ale także duże marki meblarskie, coraz częściej sięgają więc po poddane recyklingowi metal, szkło, papier, plastik czy drewno. Wszystko to w zgodzie z modnymi filozofiami zero waste oraz less waste skłaniającymi nas do ograniczenia produkcji śmieci, a także ponownego wykorzystania surowców. Do tworzenia lamp, stolików, dekoracji czy nawet mebli kuchennych stosowane są również materiały biodegradowalne takie jak bioplastik PLA
z kwasu polimlekowego, kukurydza, otręby zbożowe, rybie łuski, trawa morska, wióry drewniane, a nawet konopie, fusy z kawy czy grzyby.

Inne wpisy z tej kategorii

PRL – miniony trend na najwyższym designerskim poziomie

PRL – miniony trend na najwyższym designerskim poziomie

Branża wnętrzarska, podobnie jak moda, uwielbia podróże w czasie. Kiedy wydaje nam się, że było już wszystko, projektanci inspirowani minionymi dekadami, zaskakują nas nową reinterpretacją poprzedniej mody. Minione dziesięciolecia konsekwentnie przejawiają się we...

czytaj dalej
OŚWIETLENIE – NIEZBĘDNY ELEMENT W ARAŻACJI WNĘRTRZA

OŚWIETLENIE – NIEZBĘDNY ELEMENT W ARAŻACJI WNĘRTRZA

Urządzając mieszkanie, nie możemy pominąć istotnego elementu, jakim jest oświetlenie. Towarzyszy nam przy codziennym funkcjonowaniu i rozmaitych czynnościach. Gra świateł i cieni potrafi stworzyć niebanalne kompozycje oraz przyczynić się do indywidualizmu każdego...

czytaj dalej