Dywany

Dywany, to znany od stuleci element dekoracji domu. Kiedyś służył do ocieplania zimnych wnętrz i miał funkcję głównie użytkową, z czasem nabrał znaczenia jako luksusowy dodatek świadczący o zamożności i pozycji właściciela. Materiał, wzory, kolory zmieniały się wraz z modą i upływem czasu,  technologia wytwarzania również, jednak dywany pozostały jednym z ulubionych przedmiotów użytkowych w mieszkaniach. Dawniej dywany wykonywano głównie z wełny, którą tkano i barwiono ręcznie. Mozolny i długotrwały proces powodował, że dywany były produktem luksusowym, dostępnym jedynie dla wybranych. Wraz z postępem cywilizacji i rewolucją technologiczną bardzo wiele produktów  w tym dywany zaczęły być wytwarzane szybciej i taniej. Wynalezienie włókien sztucznych umożliwiło produkowanie tańszych i trwalszych odpowiedników kobierców. Dywany poza funkcją użytkową spełniają również rolę dekoracyjną. Ogromny wybór rodzajów, wzorów i kolorów pozwalają dopasować dywany do każdego wnętrza. Również materiał użyty do produkcji pozwala dostosować dywany do indywidualnych potrzeb. Obecnie dywany wytwarza się wełny, wełny z dodatkiem włókien sztucznych i całkowicie z włókien sztucznych lub  syntetycznych.

Wełniane dywany są bardzo chętnie wybierane przez użytkowników ze względu na swoje właściwości, jednak ich cena jest wysoka. Luksusowe orientalne dywany często tkane są z wełny połączonej z jedwabiem bądź kaszmirem. Tańszą opcją są dywany z wiskozy lub sizalu, naturalnych włókien, które bardzo dobrze sprawdzają się w użytkowaniu. Dywany z włókien syntetycznych mają swoich zwolenników ze względu na cenę, trwałość i duży wybór wzorów. Postęp techniczny umożliwia wytwarzanie kobierców z włókien niezwykle trwałych i odpornych. Nie wchłaniają zapachów, są odporne na zabrudzenia, bardzo długo pozostają w niezmienionym stanie. Nowoczesne technologie pozwalają na uzyskanie wzorów i kolorów o bardzo wysokiej jakości. W aranżacji wnętrz dywany pełnią bardzo istotną rolę. Wykorzystujemy je jako element wystroju, użytkowo do ocieplenia podłogi, za pomocą dywanu możemy także wyznaczyć strefy w pomieszczeniu. Bardzo chętnie wybieramy dywany do pokoi dziecięcych, zapewniając mięciutkie podłoże do zabaw.

Kolorystyka i wzornictwo pozwala wybrać dywany w każdym stylu i do każdego wnętrza. Począwszy od jednokolorowych, miękkich dywanów typu SHAGGY, nowoczesnych wielobarwnych dzieł projektantów, aż po klasyczne i orientalne perskie, każdy znajdzie produkt odpowiadający oczekiwaniom. Dywany mogą być inspirowane sztuką i architekturą, abstrakcyjne lub bardzo modne w skandynawskim stylu. Znani projektanci oferują kolekcje sygnowane własnym nazwiskiem, producenci korzystają z pomocy grafików i artystów. Dzisiejsze dywany są często inspirowane naturą, dziełami sztuki czy pracami wielkich malarzy. Wybierając dywan do wnętrza, trzeba wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, ilość światła, a także ergonomię i sposób użytkowania. Zbyt duży dywan może przytłaczać i optycznie pomniejszyć pomieszczenie, zbyt mały nie spełni swoich funkcji, za kolorowy odwróci uwagę od reszty umeblowania. Jeżeli mamy małe dzieci, kota lub psa lepiej nie wybierać kosztownego, wełnianego dywanu, tu lepszy będzie łatwy w czyszczeniu dywan z włókien syntetycznych. W małych mieszkaniach sprawdzą się dywany w stonowanych barwach i wzorach, jasne kolory optycznie powiększą przestrzeń.

Dywany mogą odmienić wnętrze, dodają nie tylko ciepła i przytulności, ale jako główny element wystroju mogą dodać charakteru i indywidualności. Oferta producentów zapewnia nie tylko wysoką jakość produktów, ale również oryginalne i ponadczasowe wzornictwo.

Produkty

Wyświetlanie 1–30 z 31 wyników