Dywany

Dywany, to znany od stuleci element dekoracji domu. Materiały, wzory, kolory zmieniały się wraz z modą i upływem czasu, technologia wytwarzania również, jednak dywany pozostały jednym z ulubionych przedmiotów użytkowych w mieszkaniach. Dywany poza funkcją użytkową spełniają również rolę dekoracyjną. Ogromny wybór rodzajów, wzorów i kolorów pozwalają dopasować dywany do każdego wnętrza. Również materiał użyty do produkcji pozwala dostosować dywany do indywidualnych potrzeb. Obecnie dywany wytwarza się wełny, wełny z dodatkiem włókien sztucznych i całkowicie z włókien sztucznych lub  syntetycznych.

Wełniane dywany są bardzo chętnie wybierane przez użytkowników ze względu na swoje właściwości, jednak ich cena jest wysoka. Luksusowe orientalne dywany często tkane są z wełny połączonej z jedwabiem bądź kaszmirem. Tańszą opcją są dywany z wiskozy lub sizalu, naturalnych włókien, które bardzo dobrze sprawdzają się w użytkowaniu. Dywany z włókien syntetycznych mają swoich zwolenników ze względu na cenę, trwałość i duży wybór wzorów. Postęp techniczny umożliwia wytwarzanie kobierców z włókien niezwykle trwałych i odpornych. Nie wchłaniają zapachów, są odporne na zabrudzenia, bardzo długo pozostają w niezmienionym stanie. Bardzo chętnie wybieramy dywany do pokoi dziecięcych, zapewniając mięciutkie podłoże do zabaw.

Kolorystyka i wzornictwo pozwala wybrać dywany w każdym stylu i do każdego wnętrza. Począwszy od jednokolorowych, miękkich dywanów typu SHAGGY, nowoczesnych wielobarwnych dzieł projektantów, aż po klasyczne i orientalne perskie, każdy znajdzie produkt odpowiadający oczekiwaniom. Dywany mogą być inspirowane sztuką i architekturą, abstrakcyjne lub bardzo modne w skandynawskim stylu. Znani projektanci oferują kolekcje sygnowane własnym nazwiskiem, producenci korzystają z pomocy grafików i artystów.

Wybierając dywan do wnętrza, trzeba wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, ilość światła, a także ergonomię i sposób użytkowania. Zbyt duży dywan może przytłaczać i optycznie pomniejszyć pomieszczenie, zbyt mały nie spełni swoich funkcji, za kolorowy odwróci uwagę od reszty umeblowania. Jeżeli mamy małe dzieci, kota lub psa lepiej nie wybierać kosztownego, wełnianego dywanu, tu lepszy będzie łatwy w czyszczeniu dywan z włókien syntetycznych. W małych mieszkaniach sprawdzą się dywany w stonowanych barwach i wzorach, jasne kolory optycznie powiększą przestrzeń.

Produkty

Producent