PRL – miniony trend na najwyższym designerskim poziomie

utworzone przez | gru 28, 2020 | Blog

Branża wnętrzarska, podobnie jak moda, uwielbia podróże w czasie. Kiedy wydaje nam się, że było już wszystko, projektanci inspirowani minionymi dekadami, zaskakują nas nową reinterpretacją poprzedniej mody. Minione dziesięciolecia konsekwentnie przejawiają się we współczesnych trendach, a ich zalety wykorzystywane są w nawet najbardziej wyszukanych aranżacjach. 

Patrząc wstecz na lata naszego dzieciństwa przez pryzmat panujących wtedy trendów, próżno szukać luksusu, a okres PRL-u kojarzy się z szarością dnia codziennego. Niewątpliwie jednak wyraźnie widać tendencję do stylizowania pomieszczeń „na tamte lata” i nie dotyczy to tylko branży wnętrzarskiej.

Trendy nawiązujące do PRL-u możemy zaobserwować w formie mebli i dodatków. Meble lat 50. I 60. charakteryzowały się lekką formą, prostymi liniami, jak również solidnością. Pełniły głównie funkcję użytkową, dlatego fotele i krzesła były tak zaskakująco wygodne. Meble nawiązujące do stylistyki minionych dekad mają duży potencjał projektowy bowiem dobrze poddają się modyfikacjom. Obicia foteli są bardziej kolorowe, ciekawsze, pojawia się więcej wzorów i faktur.

W salonach meblowych nie brakuje licznych propozycji oświetlenia stylizowanego na tamte lata, dotyczy to nie tylko lamp w stylu industrialnym, ale również lamp kreślarskich i podłogowych. Pomimo zachowania formy i funkcji, w tych przedmiotach poczuć można świeży designerski pierwiastek. 

Co tak bardzo skłania nas do korzystania z uroków PRL-u? Przede wszystkim multifunkcjonalność mebli. Kultowe meblościanki czy kredensy, obok oryginalności w swoim designie, posiadały wiele praktycznych schowków, a postawione w salonie czy jadalni pełniły pierwszoplanową rolę. 

Coraz większą popularnością cieszą się wzory geometryczne, które początkowo były odrzucane we wnętrzach. Producenci natomiast oferują cały wachlarz propozycji tapet ściennych czy podłóg, w nowej kolorystyce i wzornictwie. W salonach wyposażenia wnętrz mamy do wybory tapety geometryczne, od zdecydowanych kształtów na pastelowych tłach, po wzory bazujące na krągłościach łuków w mocnych, zdecydowanych kolorach.

Podłogi z okresu PRL kojarzą nam się przede wszystkim z lastryko, które dominowało we wnętrzach użyteczności publicznej. Lastryko było łatwe w utrzymaniu czystości, ale uznawane za niemodne, wręcz kiczowate. Lastryko przechodzi swoją drugą młodość w nieco odmiennej wersji i kolorach. Właściwie konserwowany, przez 75 lat będzie zachwycał doskonałą kondycją. Obecnie do wyboru mamy lastryko
w nietuzinkowej, eleganckiej odsłonie, dodające naszemu wnętrzu klasycznego charakteru z odrobiną luksusu.

Niewątpliwie trendy nawiązujące do PRL-u mają wiele zastosowań i funkcji. Pomimo, że świat pędzi naprzód, chętnie inspirujemy się przeszłością, poddając ją modyfikacjom dostosowanych do naszych potrzeb
i aktualnie panującej mody. W meblach vintage nadrzędną rolę pełni nawiązanie do niepraktykowanej już technologii oraz tak ogromna odmienność w stosunku do mebli produkowanych na skalę przemysłową. I to kolejny powód dlaczego tak chętnie poszukujemy elementów stanowiących wystrój naszego indywidualnego wnętrza. Mija moda na wyposażanie wnętrza ujednoliconymi meblami z tej samej kolekcji, ponieważ lubimy otaczać się przedmiotami oryginalnymi, oddającymi nasz charakter.

Inne wpisy z tej kategorii

Mieszkanie na wynajem – top 5 niezbędnych elementów

Na przestrzeni ostatniej dekady znacznie zmieniliśmy sposób podróżowania i korzystania z rozmaitych usług. Zamiast taksówki chętniej korzystamy z ofert prywatnych kierowców, a pobyt w wygodnym hotelu zamieniamy na przytulnie urządzone mieszkanie. Nowy model...

czytaj dalej

Murale – dlaczego wszyscy je tak kochamy

Wszyscy pamiętamy, jaką furorę robiły tapety w latach 90. Ten praktyczny i estetyczny sposób na dekorację ścian doceniany był nie tylko ze względu na niską cenę, ale także łatwą aplikację, pozwalającą ukryć wszelkie nierówności i niedoskonałości powierzchni. Kilka...

czytaj dalej