Silny pragmatyzm i oszczędność formy – tak w skrócie można by opisać założenia nurtu, który narodził się w sztuce w latach 20. ubiegłego wieku. Początkowo styl ten dotyczył głównie architektury – to za jego sprawą możemy dziś podziwiać w Polsce takie obiekty jak Hala Stulecia we Wrocławiu, Budynek Sądu Rejonowego w Gdyni oraz wiele innych elementów gdyńskiej zabudowy. Dziś modernizm przeżywa drugą młodość, choć nie tyle w urbanistyce, co w architekturze wnętrz.
Styl modernistyczny we wnętrzach
To styl, który charakteryzują trzy główne zasady: przestrzeń, prostota oraz funkcjonalność.
– Przestrzeń
W modernistycznych wnętrzach wszystko ma swoje określone miejsce. Króluje zasada “mniej znaczy więcej”, a więc jakość ponad ilość. Aby stworzyć wrażenie bardziej otwartej przestrzeni, warto decydować się na jasne, naturalne kolory.
– Prostota
W architekturze modernizm to głównie proste i jednolite elewacje, falujące kształty i łagodne łuki. Dążenie do maksymalnego uproszczenia form i kolorów w urządzanych wnętrzach również ma bardzo wiele zalet. To, co proste, często jest również stylowe i eleganckie. W takich przestrzeniach łatwo jest utrzymać porządek, a każdy czuje się w nich
miło i swobodnie. Są do tego dużo tańsze w aranżacji – wystarczy jeden nietypowy dodatek, aby uzyskać efekt “wow”!
– Funkcjonalność
Wykańczając modernistyczne wnętrza, warto decydować się na naturalne materiały o dużej trwałości oraz jak najbardziej neutralne kolory, które łatwo jest ze sobą zestawić. Wybierając meble do mieszkania, powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim wygodę użytkowania oraz ich uniwersalność.
W cenie będą tu takie rozwiązania jak:
– drewniane podłogi, schody, drzwi i inne elementy,
– duże okna,
– pojemne szafy i komody,
– wygodne meble wypoczynkowe – kanapy, fotele, krzesła.
Nowocześnie i z duszą
“Funkcjonalnie” nie musi oznaczać “bez polotu”! Na szczęście modernizm we wnętrzach pozostawia także miejsce na fantazję i personalizację przestrzeni. Jeśli odziedziczyliście po dziadkach wspaniałą komodę z rzeźbionymi ornamentami, lub też zakochaliście się w fotelu zaprojektowanym w iście futurystycznym stylu – nie musicie rezygnować z tych projektów! Wręcz przeciwnie – osobiste akcenty doskonale dopełnią przestrzeni i tylko dodadzą im uroku.